ΑΓΙΑΣΜΟΣ 14  ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες , με την έναρξη της σχολικής χρονιάς σας ευχόμαστε υγεία και δύναμη για να ανταπεξέλθουμε στις διαφορετικές συνθήκες  λειτουργίας της σχολικής μας μονάδας όπως αυτές διαμορφώθηκαν για τις ανάγκες προφύλαξης λόγω της πανδημίας covid-19.  Σύμφωνα με τις εγκυκλίους  και τις Υ.Α. του ΥΠΑΙΘ (Φ7/118240/Δ1/9-9-2020 και Δ1α/ΓΠ.οικ.55339/8-9-2020) σας γνωρίζουμε ότι:

• Στις 14-9-2020 θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος Αγιασμός στις 11.00 π.μ. Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στη σχολική μονάδα από τις 10.35-10.50, θα εισέρχονται στον προαύλιο χώρο του σχολείου φορώντας απαραίτητα μάσκα. Θα κατευθύνονται στο τμήμα τους, σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα, όπου θα τους υποδέχεται ο δάσκαλος ή η δασκάλα τους. Οι μαθητές της Α΄ τάξης, θα εισέρχονται στο προαύλιο, χωρίς τους γονείς τους και θα οδηγούνται από τους εκπ/κούς στην τάξη τους. Μετά το τέλος του αγιασμού, όπου θα πραγματοποιηθεί με αντιπροσωπεία μαθητών και εκπ/κών στο προαύλιο, θα ακολουθήσει ο αγιασμός των υπόλοιπων μαθητών που θα βρίσκονται ήδη στις τάξεις τους. Η αποχώρηση των μαθητών μετά το πέρας του αγιασμού, θα γίνει σταδιακά ανά τμήμα και οι γονείς θα παραλαμβάνουν τα παιδιά τους στην έξοδο του σχολείου.
  • Έως την ολοκλήρωση τοποθετήσεων εκπ/κών στο σχολείο για την κάλυψη λειτουργικών κενών, η ώρα αποχώρησης των μαθητών καθημερινά, αρχής γενομένης από την Τρίτη 15-9-2020, θα ανακοινώνεται κάθε πρωί.